Eesti Advokatuuri täiendkoolitustest 2024. aastal
Eesti Advokatuuri täiendusõppe kava koostamisel on lähtutud sellest, et pakkuda advokatuuri liikmetele koolitusi erinevates advokaaditöö valdkondades. Kava koostamisel on muuhulgas arvestatud liikmete tagasisidet ning komisjonide ettepanekuid.
2024. aastal pakkusime oma liimetele võimalust osaleda 23 koolitusel, sh toimusid kolm koolitust koostöös Riigikohtu õigusteabe- ja koolitusosakonnaga ning lisaks kaks koolitust koostöös Riigikohtu õigusteabe- ja koolitusosakonna ning prokuratuuriga.
Riigi õigusabi korras alaealistele õigusabi osutavate advokaatide kohustuslikest koolitustest
2024. aasta tõi muudatuse alaealisi esindavate advokaatide kohustuslike koolituste nimekirja. Juhatus on alaealisi esindavatele advokaatidele kehtestanud kohustuslikud koolitused, kinnitades 21.01.2020 istungil (protokollis päevakorrapunkt 3.2) kolm koolitust ning täiendades 13.12.2022 istungil (protokollis päevakorrapunkt nr 5.1) kohustuslike koolituste nimekirja veel kolme koolitusega.
Üheks lisandunud kohustuslikuks koolituseks nimetati 13.12.2022 istungil „Vägivalla spetsiifiline vorm – vanemast võõrandamine“. Advokatuuri perekonnaõiguse komisjoni ettepanekul ning spetsialistidega konsulteerides on juhatus seisukohal, et viimasel aastal valdkonnas toimunud arengud ning teaduslikud uuringud toetavad teema avamist laiemalt. Seetõttu, tagamaks advokaadile parim võimalik kompetents, on mõistlik asendada kitsam koolitus „Vägivalla spetsiifiline vorm – vanemast võõrandamine“ laiapõhjalisema lähenemisega, hõlmates keeruliste peresuhete mõju lapse psüühikale ja käitumisele koolituses „Lapse psühholoogia konfliktsetes suhetes vanematega kohtumenetluses“. Juhatus kinnitas muudatuse oma 28.05.2024 istungil (protokollis päevakorrapunkt 5.1) ning sätestas, et advokaadid, kes on läbinud koolituse „Vägivalla spetsiifiline vorm – vanemast võõrandamine“, ei pea kohustuse täitmiseks läbima uut koolitust, kuid kindlasti peavad koolituse läbima advokaadid, kellel eelnev koolitus on läbimata.
Alates 2025. aastast peavad riigi õigusabi korras alaealistele õigusabi osutavad advokaadid olema läbinud järgmised advokatuuri koolitused: 1. Laste arengupsühholoogia (sh aju areng, arengu etapid, kiindumussuhte teooria jne)
2. Laste küsitlemine
3. Laste õigused
4. Vägivalla spetsiifiline vorm – vanemast võõrandamine või Lapse psühholoogia konfliktsetes suhetes vanematega kohtumenetluses
5. Alaealiste esindamisega seotud praktiline töötuba
6. Lapsesõbralik vestluskunst
2024. aasta lõpuks läbis kõik kuus kohustuslikku koolitust ning said sellega kaasneva õiguse riigi õigusabi korras alaealistele õigusabi osutada, 80 advokaati.
Koolitusest osavõtt
Toimunud koolitustest kaks toimus sel aastal veebis, seitse kohapealse osalemisega ning teistel koolitustel oli võimalik osaleda nii kohapeal kui veebi vahendusel.
Mitmed koolitused olid piiratud osalejate arvuga ning see tõi keskmise koolitusel osalejate arvu 107 inimeseni, aga kui vaadata koolitusi, kus osalejate piirarvu ei olnud ning osaleda oli võimalik ka veebi teel, siis selliste koolituste puhul kujunes keskmiseks osalejate arvuks 168 osalejat koolituse kohta.
Kokku osales advokatuuri koolitustel läbi aasta 2467 nimest, kuid pandeemia olukorras valitsenud veebi teel osalemise võimalus on jätkuvalt eelistatuim viis, kuigi nii koolitajad kui advokatuur korraldajana ootab osalejaid alati ka kohapeale. Kohapeal osalejad on oodatud seda enam, et alates 2024. aasta II poolest, mil advokatuur kolis, saame koolitusi pakkuda enda ruumides. Loodame, et advokaadid leiavad 2025. aastal aina enam põhjust koolitustele tulla kohapeale – vahetu suhtlemine koolitajate ja kolleegidega on asendamatu kogemus, mida veeb ei paku.
Järelevaatamine
Koolituste järelevaatamise võimalusi kasutatakse aina rohkem, ulatudes 2024. aastal 751 järlevaatamise korrani, mis annab kahe viimase aasta jooksul 44% tõusu. 2024. aasta jooksul oli võimalik järelvaatamises läbida 29 erinevat koolitust.
Kõige täpsema nimekirja ajahetkel järelvaadatavate koolituste kohta leiate advokatuuri kodulehelt https://advokatuur.ee/et/advokatuuri-teenused/koolitused/jarelvaadatavad-koolitused
Osalemine teistele õigusala esindajatele suunatud koolitustel
Kantuna soovist edendada Eesti juristkonna õiguskoolituste kvaliteeti, leppisid 2019. aastal kohtunike koolitusnõukogu, Eesti Advokatuur ja prokuratuur kokku koolitusalase koostöö. Koostöö koolituste läbiviimisel aitab kaasa erialateadmiste laiemale levikule, koolituste kvaliteedi tõstmisele, teadmiste ja kogemuste vahetamisele, parendamaks juristkonna töö kvaliteeti ja seeläbi inimeste õiguste kaitstust, ning ressursside tõhusamale kasutamisele.
Aina suurem osakaal langeb koostöös valminud koolitustele ning teiste osapoolte korraldatud koolitustele pakutavate kohtade arv pigem langeb. Sellegipoolest osales kokkuleppe raames advokatuuri koolitustel 20 kohtunikku ja 2 prokuröri ning advokaate Riigikohtu korraldatud koolitustel 13 ja prokuratuuri korraldatud koolitustel 27.
Ivika Viil